Pravidly přístupnosti webu se naše legislativa zabývá již od roku 2000 (Zákon č. 365/2000 Sb.) a od té doby se tyto zásady několikrát novelizovaly. Díky zákonu č. 99/2019 Sb. i český právní řád přijal směrnici Evropského parlamentu a Rady EU 2016/2102 ze dne 26. října 2016 o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací subjektů veřejného sektoru. Zákon o přístupnosti nabyl účinnosti dne 9. dubna 2019 vyhlášením ve Sbírce zákonů
Definice přístupnosti podle zákona 99/2019Sb:
Za přístupnou lze obecně považovat takovou internetovou stránku či mobilní aplikaci, kterou bude osoba se zdravotním postižením schopna i přes svůj zdravotní hendikep za pomocí asistivních technologií či specializovaných programů, které má k dispozici, efektivně používat.
Přístupnost je založena na čtyřech zásadách
- vnímatelnost, což znamená, že informace a prvky uživatelského rozhraní musí být uživatelům prezentovány tak, aby je byli uživatelé schopni vnímat;
- ovladatelnost, která znamená, že prvky uživatelského rozhraní a navigace musí být ovladatelné;
- srozumitelnost, která znamená, že informace a ovládání uživatelského rozhraní musí být srozumitelné, a
- stabilita, která znamená, že obsah musí být stabilní tak, aby mohl být spolehlivě interpretován širokou škálou uživatelských aplikací, včetně pomocných technologií.
Termíny pro uplatnění pravidel přístupnosti podle zákona
- od 23. 9. 2019 zákon platil pro weby vytvořené po tomto datu (staré měly čas na předělání)
- od 23. 9. 2020 se zákon vztahuje na veškeré školní weby
- od 23. 6. 2021 se uplatňuje i na mobilní aplikace
Minimální náležitosti, které musí web splňovat
- zpřístupnit na webu či v mobilních aplikacích obsah, jenž se vztahuje k základním správním službám. Jinými slovy jedná se obsah webových stránek, který je škola povinna zveřejňovat podle jiného právního předpisu.
- zveřejnit na svých stránkách Prohlášení o přístupnosti a v něm uvést
- prohlášení o závazku ke zpřístupnění webu
- seznam stránek, které jsou částečně v souladu, a uvést důvody proč
- seznam stránek, které nejsou v souladu, a uvést dostupnou alternativu nebo funkční telefonický kontakt, na koho se mohou uživatelé obrátit v případě, že nějaká část webu není pro ně přístupná
- kontaktní údaje pro zpětnou vazbu, tj. jak má návštěvník postupovat v případě podezření, že web nebo nějaká jeho část není přístupná podle zákona
- postupy pro prosazování práva nebo odkaz na ně
Přístupnost webu školy je právně vymahatelná, ovšem zakládá se především na splnění základních legislativních povinností uvedených výše. Míra, do které školní webové stránky zpřístupníte, záleží na vašich možnostech a proto doporučujeme přizpůsobovat se také dalším cílům, které kladete na svůj web.
Proč je výhodné zajistit přístupnost webu
Z marketingového hlediska je přístupnost webu pro školu výhodná.
Přístupný web vylepší celkovou uživatelskou přívětivost, pomůže v optimalizaci webu pro vyhledávače (SEO), a tím pádem posune web vzhůru na žebříčku v organickém vyhledávání.
Přístupný web také samozřejmě zvyšuje dobré jméno školy a celkovou reputaci na internetu.
Jako základ pro zpřístupnění vašeho webu doporučujeme využít pravidla, která jsme pro vás sepsali v článku Zásady přístupnosti webu v 5 bodech.
A poněvadž víme, že ne každá škola má specialistu na marketing a kapacitu zabývat se analýzou přístupnosti webu a jejím zajišťováním, nabízíme vám, že za vás primární audit uděláme zdarma. Potom se rozhodnete, jak chcete dál pokračovat.